Charakterystyka zaćmy

Oilatum Baby szampon Zinnat ulotka

Zaćma jest jedną z częstszych chorób oczu. Wyróżnia się kilka jej odmian, jednak najczęściej występuje zaćma starcza. Powodem rozwoju tej choroby jest zmętnienie soczewki. Zaćma jest także efektem różnych urazów oka, przebytych stanów zapalnych błony naczyniowej. Choroba bywa diagnozowana również i u osób młodych, głównie tych z krótkowzrocznością oraz cierpiących na cukrzycę.

W zaćmie dochodzi do stopniowego pogarszania się ostrości wzroku. Z czasem może nastąpić całkowita utrata zdolności widzenia. Początkowe objawy choroby związane są z rodzajem zaćmy. Wszelkie podejrzenia związane z rozwojem zaćmy należy skonsultować z okulistą. Diagnostyka tej choroby polega na wziernikowaniu dna oka oraz badaniu w lampie szczelinowej. Ponadto sprawdzana jest ostrość wzroku. Jeżeli choroba jest w zaawansowanym stadium, często wykonuje się także dodatkowe badania, dzięki którym można wykryć także inne schorzenia, takie jak odwarstwienie siatkówki.

Leczenie zaćmy opiera się na zabiegu chirurgicznym. Chorzy mogą stosować także specjalne krople do oczu, które spowalniają zmętnienie siatkówki. Obecnie zaćmę leczy się za pomocą fakoemulsyfikacji. Wówczas za pomocą specjalnego urządzenia usuwa się zaćmę, a następnie wszczepia się sztuczną soczewkę. Jest to zabieg stosunkowo bezpieczny, o wysokiej skuteczności.

Coldrex MaxGrip o smaku cytrynowym

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *